Vodný slalom: V 5. kole SP čunovský triumf Dukátovej: Zrodil sa z relaxu

02.09.2012 Celý región

Čunovo 2. septembra (TASR) - Vo finále ženského kajaku malo Slovensko v nedeľňajšom finále 5. kola slalomárov na divokej vode dvojnásobné zastúpenie. Viac sa v čunovskom kanáli darilo Jane Dukátovej, ktorá k dvom víťazstvám zo soboty singlistov Macovej a Slafkovského pripojila tretí triumf, Kaliská skončila 10-ta. V historickej bilancii sa počet umiestení slovenského slalomu na stupňoch v pretekoch SP uzatvoril po víťazstve Dukátovej na rovných 200.
Jana Dukátová zásluhou čunovského víťazstva poskočila v konečnej celkovej bilancii SP na 3. priečku a obohatila sa piatym pódiovým umiestením v kariérnom hodnotení (3-0-2).
"Som unavená, celý týždeň som si predtým dopriala oddych, telo mi úplne vyplo," uľahčene skonštatovala Jana Dukátová. "Pred Čunovom som sa pripravovala toľko, koľko som si mohla dovoliť, teraz sa teším naozaj na relax."
O trati Jana Dukátová veľa nespievala. "Hlavne záver bol náročný, nemecký staviteľ postavil kombináciu, ktorú sme si na tréningu nikdy nevyskúšali. Ja som v nej napokon vyťažila. Bola náročná technicky i fyzicky a keďže bola na konci, ja som v ňom zarobila cenné sekundy oproti ostatným. Mala som náskok už pred záverom, no podstatný bol naozaj ten záver."
Po olympiáde sa Jane Dukátovej uľavilo. "Som uvoľnenejšia, no fyzicky som stratila dosť síl. Dodávali mi ich aj diváci, v krásnom počasí vytvorili úžasnú atmosféru, veľmi som ju vnímala. V tomto areáli sa zmestí fanúšikov veľa a keď prídu, vytvoria úžasnú kulisu."
Jana Dukátová sa nakopla do ďalšej sezóny. "V zime je tréning kondičnejší, monotónny a keď sa dobre namotivujete, viac vydržíte. Pred touto sezónou som pocítila hlavne fyzické rezervy, v zime som sa na ne sústredila, a pritom som si strážila techniku, ktorú by som chcela čo najviac priblížiť mužskej. Trochu mi chýbala, nebola stabilná a až teraz v závere som z nej naplno ťažila."
Po Čunove účet pódiových umiestení Slovenska v historickej bilancii pretekov SP vystúpil na rovných 200 (83-59-58). Jana Dukátová si po víťazstve v pretekoch obohatila bilanciu na 21 medailových umiestení (8-9-4), v sezóne nazbierala zo Slovákov najviac 2-1-0, hneď za ňou Slafkovský 1-1-2. Slovenský vodný slalom zvládol olympijskú sezónu v pohárovom vyjadrení so zbierkou 4-4-3.
Slovenskí deblisti Ladislav a Peter Škantárovci skončili v čunovskom kanáli štvrtí. Zvíťazili Nemci Anton - Benzien s náskokom 0,81 sekundy pred Poliakmi Szczepanskim - Pochwalom, tretí Francúzi Labarelle -Peschier zaostali o 1,54 sekundy. Škantárovcov od víťazstva delilo 2,26 s.
V celkovom hodnotení SP patrí prvenstvo Labarellemu - Peschierovi, Škantárovcom 2. miesto.

Finálové výsledky

C2: 1. Franz Anton - Jan Benzien (Nem.) 123,21 (2), 2. Piotr Szczepanski - Marcin Pochwala (Poľ.) 124,02 (2), 3. Pierre Labarelle - Nicolas Peschier (Fr.) 124,75 (0), 4. Ladislav a Peter Škantárovci (SR) 125,47 (2), ...v semifinále 13. Tomáš Kučera - Ján Bátik (SR) 135,77 (2)
K1ž: 1. Jana Dukátová (SR) 120,99 (0), 2. Katěrina Kudějová (ČR) 124,60 (2), 3. Ursa Krageljová (Slovin.) 124,95 (2), ...10. Elena Kaliská (SR) 146,52 (6),...v semifinále 18. Dana Mannová (SR) 144,01 (4)
Konečné poradie SP (5 z 5 pretekov)
C2: 1. Labarelle - Peschier (Fr.) 263, 2. Škantárovci 224, 3. Taljat - Bozic (Slovin.) 174, ...12. Kučera - Bátik 99, 20. Hochschornerovci 52, 34. Rozmuš - Beňuš 13
K1ž: 1. Krageljová (Slovin.) 228, 2. Kudějová (ČR) 199, 3. Dukátová 197, ...13. Kaliská 121, 23. Mannová 93